środa, 10 listopada 2010

TeFałEn Bangkok


Nowo otwarte Muzeum Rodziny Królewskiej
Takiego otwarcia nie postydziliby się nawet bracia Lumiere
Nie wiemy gdzie się mieści nie wiemy jak się nazywa. Nasz ekipatrafiła tam przypadkiem, poszukując materiału dotyczącego komunikacji iejskiej w Bangkoku. Muzeum stworzone na cześć i chwałę rodziny królewskiej. W ciekawy i poruszjący sposób opowiada historię Ramy V. Konwencja telenoweli doprowadza widzów do płaczu. Po wyjściu człowiek jest pełen podziwu dla roztropności Wielkiego Króla. Pełna propaganda z zastosowaniem wszelkich możliwych środków emocjonalnych. A kiedy emocje opadną? Propaganda propagandą, a szacunek pozostaje. Król Rama V utrzymał krolestwo Syjamu pomiedzy koonizującymi Azję Francuzami na granicy wschodniej a Anglikami na granicy zachodniej. W krytycznym momencie zastosowal bardzo innowacyjne rozwiązanie - wybrał sie do Rosji, zrobił sobie zdjęcie z carem Mikołajem i wysłał je do Paryża. dziwnym trafem Francja z Anglią szybko doszły do wniosku, że przestrzeń Sajgonu może pełnić rolę buforu pomiędzy koloniami dwóch mocarstw. Czapki z głów.

Bangkok - Zakopane, miasta blizniacze?


Władze miejskie podpisały wczoraj list intencyjny, który doprowadzić ma do zacieśnienia wiezów pomiędzy Zakopanem i Bangkokiem. Książę Zakopanego, Cyrlusia VI już kilkakrotnie odwiedzał naszą stolicę. Polacy są żywo zainteresowani rozwiązaniami wypracowanymi w Bangkoku. Szczególnie duże wrażenie na delegatach zrobila ulica Kato-San, na której wzorowane są zakopianskie kru-pu-yki. Polscy delegaci rozważają wzbogacenie oferty kulinarnej Krupowek o tajsko-zakopiańskie noodles z oscypkiem. Planują też dodanie kilku neonów i stoisk z fałszywymi dokumentami, żeby ulica bardziej przypominała orginał. W srode wladze obu miast ufundowaly stypendia i program wymiany dla zdolnej mlodziezy. Od styczna 20 gazdzinek z Zakopanego pobieralo bedzie kursy masazu. 20 Tajek wybiera sie w tym czasie do Polski, aby poznac zakopianska goscinnosc i podszkolic sie w serwowaniu mocnych drinkow.


Światowi smakosze testują tajskie street food

- Gorące kiełbaski, dwie za dolara, zrobione z prawdziwej świni; może kupi pan jedną dla damy?
- Czy mówi pan o wieprzowinie? — zapytał Marchewa, zerkając na lśniące kiełbaski.
- Kwestia nazwy, kwestia nazwy — odpowiedział szybko Gardło. - Ale z pewnością są to świńskie produkty. Z prawdziwej świni.
Wielbiciele fantastyki wiedzą o kogo chodzi. Znane w połowie swiata żarłoki (wybredne żarłoki) postanowily przetestować uniwersalność Postaci Gardło Sobie Podrzynam Dibblera. Doskonałym miejscem do sprawdzania takich mitów jest Bangkok. Na każdym rogu, ba nie trzeba do tgo rogów - bez względu na okoliczności w promieniu 50 metrów od siebie można tu znaleźć kogoś z wózeczkiem. A co na wózeczku - róznie bywa - kukurydza, naleśnik, grillowany kurczak, pulpeciki, samosy, sajgonki, krewteki, anansy, garanty, świeżo wyciskane owoce, zupka z makaronem, smażony ryż z kurczakiem, jajeczka przepiórcze gotowane zapiekane w ciescie. Czy dobre? Niebo w gębie, miód w uszach. A tropikalne choroby? Pogromcy mitów mówią - po trzech dniach ulicznych eksperymentów kulinarnych można narzekac na dwie rzeczy - nie da rady spróbować wszystkiego, gardlo mnie boli (chyba od klimatyzacji w SPA).


Sky Train zawiezie podróżnych na lotnisko

Dr.Anat Arbhabhirama, dyrektor Bangkok Mass Transit System Public Company Limited (BTSC) poinformował, że ukończono pracę nad specjalnymi chodnikami łączącymi stacje Phyathai BTS SSky Train ze stacją kolejki Rail Link dowożącą pasażerów na lotnisko. Nasi reporterzy sprawdzili tę informację. Faktycznie, inwestycja nazywana przez wielu bangkokczyków 'kolejką warszawską' (przez analogię do legendarnego czasu budowy metra w tym egzotycznym mieście) po wielu latach i opóźnieniach została ukończona.  Aby usprawnić transport wybudowano specjalny chodnik pomiędzy stacjami oraz dodatkowe wejścia na perony. Powiększoną halę odjazdów wyposażono we wszelkie ułatwienia dla pasażerów, automatyczne bramki i automaty biletowe. Z myślą o zagranicznych gościach przygotowano także dwujezyczny system oznakowań (mniejszości narodowe apelowały o system pięciojęzyczny, niestety zabraklo miejsca na tablicach). Dzięki sieci zbudowanej z tramwajów wodnych, metra, Sky Train oraz Rail Link można komfortowo podróżować po Bangkoku śmiejąc się w twarz kierowcom samochodów stojących w korkach.

Więcej informacji o Sky Train znajdziecie tu: http://www.bts.co.th/


Festiwal teatralny w Bangkoku
Ponad 50 spektakli pantomimy, występów folklorystycznych, pokazów tańca, teatrów lalek oraz przedstawień dziecięcych można oglądać w dniach 6-11 listopada na ulicach i w pubach Bangkoku.


To jedyna w swoim rodzju okazja aby poczuć atmosferę tajskiego świata artystcznego oraz poznać talenty początkujących grup teatralnych.
Grupy uczestniczące to B-Floor Theatre, Crescent Moon Theatre, Theatre Troupe Moradokmai, Babymime, 8x8, New Theatre Society, Makhampom Theatre, SomMood i przyjaciele, Bang Play, Saosoong Theatre, Banglampoo muzyki klasycznej i Wydziału Sztuki z Uniwersytetu Chulalongkorn (CU ), Phra Sumeru grupy, Kesorn Lampoo Band, Ongsasilpa, Sung Kung, i Dziedzictwa Langchang grupy z Laosu.
Szczegółowy program dostępny http://www.bangkoktheatrenetwork.com/site/
R   E   K   L   A   M   A
SPA świata

Odkryj hotele SPA & wellnes! zaplanuj idealny wypoczynek! Masz już dość ofert biur podróży? Broszur wspaniałych hoteli, które później okazują się śmierdzącymi norami ze szczurami większymi od kotów, a w lepszym wypadku niezły miejscem do spania, za to z masażystką rozbijającą twoje mięśniena kotlet? Mamy na to lekarstwo! Bangkok Kao San i okolice - masaż stóp, ramion, szyi, barków, zioła olejki - półgodziny za jedyne 10 zł! To nie ściema - setki masastek czekają tylko przy przynieść ulgę twoim stopom zmęczonym całodziennym zwiedzaniem. Manicure, pedicure, fryzjer - czego ciało zapragnie - 10 zł sztuka! Zapraszamy, polecamy, sprawdzone na własnej skórze.

3 komentarze:

 1. Niestety,tam mnie nie było,stąd z wielkim zaciekawieniem czytam o Bankoku i jego okolicach.Co sie tyczy Króla V to tylko pozazdrościć .Przydałby się nam taki władca.Z Waszych opowieści wynika,ze jest różnica między tym co dotąd widzieliście Bankoku , a poprzednich stolicach , wydaje mim się ,ze na korzyść Bankoku ,jeśli idzie o działalność kulturalną i komunikację . Dlatego tak wielu naszych rodaków spędza czas w Tailandii.Fotki i opowiadanie na żywo przybliży nam ten kraj oraz życie ludzi.Trzymam kciuki za Malezję. Serdecznie pozdrawiamy

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla mnie Bangkok to fantastyczne miejsce.Zawsze wracam tam niczym do domu i wyjeżdżam stamtąd z wielkim żalem.Uwielbiam to miasto.Zresztą tak jak i całą Tajlandię i Półwysep Indochiński.
  Michał

  OdpowiedzUsuń
 3. Jahahaha! Dziękuję za informację o festiwalu. Ciekawe, jak bardzo organizatorzy są zaskoczeni, czytając maila z nieznanego małego kraju z propozycją zaangażowania na przyszły rok nieznanego małego zespołu...

  OdpowiedzUsuń