wtorek, 24 sierpnia 2010

Blade twarze na bezkresnych preriach

Erka i jego Wania
Erka dzielnie prowadzi swojego uaza poprzez stepy i gory polnocnej Mongolii. Razem stanowia niepokonana pare - jezdziec i jego rumak. Nie straszne im rzeki, strumienie, bloto czy kamienie. Za oknami kraj indian z naszych dzieciecych lektur - zielone doliny na ktorych pasa sie stada jakow, owiec i poldzikich koni, galopujacy pasterze, a nad nimi orly, sokoly i sepy (po jednym takim spotkaniu z dwumetrowym bydlakiem zrozumialem skad wziely sie legendy o porwanych przez ptaki dzieciach). Wieczorami Erka, dowozi nas zwykle do bezpiecznych przystani - chroniacych przed zimnem mongolskich gerow. Zdarza nam sie jednak porzucac Erke i jego twardego uaza (ochrzczonego juz imieniem Wania i wieloma przydomkami) i podrozowac pieszo lub konno pod opieka mongolow. Pijemy i jemy to co nam dadza -  to na dluzsza historie. Myjemy sie... no myjemy zeby. Nie ma w tym swiecie na codzien pradu, zasiegu komorek, miedzynarodowych marek (no jest Urbanek i jego salatki warzywne). Internet... kto o nim myslal w XIX wieku? Ale jakos powiem Wam ludzie na stepie sa chyba szczesliwi, czesciej niz u nas na ich twarzach widac usmiech lub serdeczne zaciekawienie.

   

5 komentarzy:

 1. Oh, jakie slodko naiwne zakonczenie:) Ty lepiej sie tak nie wpatruj w mlecznobiale od radosnej egzystencji zeby Mongolow co uwazaj zeby ci jakis sep Oski nie porwal:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Rousseau się kłania. I sen białego człowieka za rajem utraconym. Też snię

  OdpowiedzUsuń
 3. Nareszcie sie odzywacie. Bardzo dziwną musiałam mieć minę, jak zrozumiałam, że po tym moście jedzie Wańka ...

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziadek. Na Mongołach można polegać ,jak na Zawiszy.Przykładem może być zachowanie się na posterunku żołnierza mongolskiego strzegącego naszą Bazę wojskową w Iraku.Dzięki jego przytomności,odwadze i dobrym oku ,zastrzelił kierowcę z materiałem wybuchowym,który chciał wjechać przez bramę do bazy.Dzięki temu kilkadziesiąt naszych żołnierzy nie straciło życia.Został za ten czyn przez nasze władze wojskowe i państwowe odpowiednio uhonorowany. Pozdrawiamy.

  OdpowiedzUsuń
 5. najfajniejsze zdjecie sie nie powieksza :(

  zrobcie fote Urbanka na wakacjach w mongolii!!!

  OdpowiedzUsuń